Oficiální web florbalového klubu Chomutov
10.03.2020 | Redakce

Školní turnaj tak trochu jinak! Florbal Chomutov uspořádal unikátní projekt

Školní turnaj tak trochu jinak! Florbal Chomutov uspořádal unikátní projekt
C H O M U T O V - Městská sportovní hala v Chomutově se na několik hodin stala centrem světového florbalu. Na její palubovce jsme v úterý 10. března mohli sledovat nejlepší týmy planety. Ve vzájemných soubojích se mimo jiné utkaly týmy Pixbo Wallenstam, Dalen, Falun, EraVikingit nebo národní týmy Česka, Finska a Švédska. A šlo skutečně o zápasy plné emocí a velkých příběhů. Ve velké světové hvězdy se totiž na malou chvíli proměnili Chomutovští a Jirkovští školáci.

Školní míchačka - projekt, který tu ještě nebyl

Všichni víme, jak obvykle probíhají školní sportovní turnaje. Učitel pečlivě vybere pár nejnadanějších kousků ze své školy, které mají společně šanci na medaili. Přímo na palubovce jsme potom často svědky scén, které připomínají finále Ligy mistrů a nebo Světového šampionátu. Hlasité pokyny trenéra ze střídačky míří jen k několika pečlivě vybraným hráčům, kteří zrovna hrají klíčovou fázi postupového zápasu, zatímco ostatní, kteří tolik štěstí a nadání neměli, jen smutně sedí na střídačce, jakoby se jich zápas ani netýkal.

S nadsázkou a možná přehnaně vylíčený průběh. Florbal Chomutov si neklade ambici sebrat dětem touhu hrát na výsledky. Právě naopak. Chce tuto touhu nechat výhradně v rukou samotných hráčů, dětí a školáků. Proto přišel s unikátní myšlenkou. Ve světě i v Čechách již několikrát vyzkoušený model tzv. "míchačky" aplikovat na školní turnaj. Zvolil si k tomu pět svých partnerských škol. Všichni učitelé byli s myšlenkou a účelem turnaje předem seznámeni. A rozhodli se ji vyzkoušet společně s námi!

Tři kategorie, čtrnáct týmů a 130 školáků

A test to byl skutečně ostrý. Z výše uvedených škol dorazilo téměř 130 školáků, kteří byli rozděleni náhodným losem do jednoho z celkem čtrnácti družstev. Každé družstvo neslo název některého ze slavných florbalových mužstev případně název národního týmu. Každý z malých hráčů se tak na pár hodin stal hvězdou světového sportu. Počáteční rozpaky byly brzy překonány. Děti rychle zapomněli, že nemají v týmu svého nejlepšího kamaráda a obratem vznikala nová přátelství a spolupráce napříč školami.

Absence výsledků, tabulek a trenérů nikterak neubrala dětem na zápalu. Právě naopak. Hra byla živelná a skvěle odsýpala. Pauzy mezi zápasy pak vyplnila vědomostní soutěž o ceny, kterých klub mezi děti rozdal několik desítek. Drobný dárek si nakonec odneslo každé dítě.

A pokud by někdo chtěl znát přeci jen výsledky a konečné pořadí turnaje, tak na prvním místě se umístila ZŠ Zahradní, ZŠ a MŠ Duhová cesta, ZŠ Na Příkopech, ZŠ Studentská i ZŠ Kadaňská. Turnaj byl totiž vítězstvím všech dětí, sportu a zdravého rozumu.

Děkujeme všem výše uvedeným školám a jejich učitelům, že dali této unikátní myšlence zelenou!

Ohlasy po akci

„Moc se mi tady líbilo a byl bych rád, kdyby to bylo zase.“ Tim Vaňkát, hráč

„Moc se mi to líbí, baví mě to a doufám, že to bude víckrát za rok. Je to hrozná zábava. Jste moc hodní, že jste vymysleli tenhle turnaj.“ Klaudie Přibylová, hráčka

„Super!!!“ Ríša, hráč

„Výborná myšlenka, perfektní organizace, skvělá nálada. Velké poděkování organizátorům.“ Květa Bauerová, učitelka

„Chlapi, moc děkuji za krásně strávené dopoledne. Prosíme o pozvání i příště.“ Markéta Kanická, učitelka

„Moc se mi to líbilo, mám to rád!“ Damián

Významní partneři

Generální partner mužů

Hlavní partneři