Oficiální web florbalového klubu Chomutov
06.04.2020 | Lenka Láryšová, Foto: Vladimír Kapuš (www.fotokapus.cz)

Sezóna dorostenců a starších žáků očima šéftrenéra mládeže Petra Lince

Sezóna dorostenců a starších žáků očima šéftrenéra mládeže Petra Lince
C H O M U T O V - Za pár měsíců zahájí již druhý rok Petr Linc na pozici šéftrenéra mládeže chomutovského klubu. Cíle pro mládežnické kategorie nestanovuje, ale trenérům všech kategorií je kdykoliv k dispozici. Jako hlavní trenér působí u starších žáků a dorostenců, kde sice nastavuje vysokou laťku, ale když něco nefunguje, nebojí se to změnit. Více se dočtete v rozhovoru.
V červenci to budou dva roky, co jsi šéftrenérem mládeže, co je Tvou prací?
„Spousta lidí se mne často na tuhle otázku ptá. Mou hlavní náplní by měla být práce s trenéry a dohled nad tréninkovým procesem klubu, hospitace na tréninkových jednotkách našich kategorií. Zkrátka být k ruce všem trenérům. Nicméně s ohledem na trénování dvou kategorií a aktivní hraní v mužské kategorii nejsem s mou hlavní náplní letos úplně spokojen. Děláme však v tomto období všechno proto, abychom efektivně nastavili jednotlivé procesy v klubu tak, abych svou hlavní náplň realizoval v nové sezóně lépe."

Jak Tě tato pozice baví a naplňuje?
„Již od chvíle, kdy mi Bóca (Martin Bocian – pozn. red.) pozici nabídl, jsem věděl, že mě tato pozice bude moc bavit. Každým dnem spoluprací se všemi lidmi, co se kolem našeho klubu točí, se cítím lépe. Nabírám cenné zkušenosti, které mě, věřím, posouvají v životě zase o krok dál, a to po všech směrech."

Co Tě motivuje k práci s mládežnickými kategoriemi?
„Určitě je to chuť hráčů pracovat, protože to je pro mne největší zdroj energie. Zároveň s tím související jejich výkonnostní zlepšení, které díky jejich píli bylo v této sezóně veliké. Pracovat v kolektivu lidí, který postupnými kroky jde stále kupředu, vidět zapálení a odvahu všech, to Vás samo o sobě nemůže ponechat v komfortní zóně. Naopak Vás to nutí přemýšlet sám nad sebou a stále posouvat své hranice, prostě být pořád nespokojený."

Na kolik mládežnických kategorií dohlížíš? Které to jsou?
„Letos jsem měl na starost jako hlavní trenér starší žáky a premiérově také dorostence. Ale jak jsem psal výše, mým hlavním cílem je pohybovat se u všech kategorií a být trenérům kdykoliv k dispozici."

A jak bys zhodnotil sezónu těchto dvou kategorií, které jsi zmínil?
„Pokud budu hodnotit sezónu starších žáků, tak cílem před sezónou bylo se pohybovat po celou sezónu v 1. koši, což se nám podařilo. Tým táhly výrazné individuality, které byly velice produktivní a svou formu potvrdily i na finálním výběrovém turnaji. V sezóně jsme hráli vyrovnané, těžké zápasy, kde o vítězi rozhodovaly maličkosti. Přesně takové zápasy kluci potřebují hrát co nejčastěji, aby si vyzkoušeli různé herní scénáře s těžkou koncovkou. Teprve tehdy se ukazuje morální síla jednotlivých hráčů v týmu, což se nám potvrdilo i během sezóny.Zároveň pozitivně hodnotím aktivní hru, kterou jsme se snažili uplatňovat bez ohledu na soupeře. Věřím, že do budoucna budeme nejen tímto herním principem suverénní soupeře v naší lize trápit daleko častěji.

Sezónu dorostenců bych rozdělil na dvě části. Z počátku sezóny jsme nastavili fungování, které nám nefungovalo, avšak po přenastavení pravidel a principů, které by měli být v této kategorii samozřejmostí, kluci udělali pro mě až neskutečný posun. Jejich přístup a obrovské úsilí o maximalizaci svého výkonu vedlo k průběžnému zlepšování každého hráče. Veliká škoda, že hráči letos nezažijí play off, kdy si mohli užít derby s Karlovými Vary… a kdo ví, kam až by tenhle tým dokráčel."

Když byla sezóna předčasně ukončena, pracuješ nějak s hráči (či jinými kategoriemi) i na dálku? Jak?
„Začnu těmi kategoriemi. Všechny trenéry jsme po začátku opatření instruovali o tom, jak využít tento čas. Dali jsme jim nějaké tipy k udržení kondice či florbalových dovedností pomocí aplikací či vlastní fantazie.
Ve svých kategoriích jsme společně s kondičním trenérem připravili individuální tréninkové plány zaměřené na kondici a zlepšování florbalových dovedností."

Budoucnost je ve hvězdách, ale připravuješ s dalšími členy klubu nějaké akce pro hráče/hráčky mládežnických kategorií?
"V klubu se shodujeme, že toto období musíme maximálně využít k přípravě na novou sezónu a pracovat na věcech, na kterých není během sezóny tolik času. A proto dokončujeme podobu sportovní koncepce, tréninkový plán, připravujeme také zavedení trenérského programu do chodu klubu. Dále připravujeme konkrétní věci, které se dotknout hráčů výkonnostních kategorií, perfektně jsme zmodernizovali kancelář ve sportovní hale a luxusně uklidili náš sekretariát. Trénovat v halách sice nemůžeme, ale myslím, že i v tomhle období se dokážeme zabavit efektivně."

A co bys na závěr vzkázal všem hráčům a hráčkám?
„V této specifické době bych všem přátelům klubu rád popřál především pevné zdraví. Ze své pozice bych rád hráčům vzkázal, ať dělají vše proto, aby byli dobře připraveni do startu letní přípravy, dbali na individuální plány, které jsme jim připravili, ale ať vnímají potřebu trénovat daleko více nad rámec námi stanovených tréninků. Věřte, že individuální příprava se propisuje do Vašeho výkonu více, než si myslíte. Závěrem bych rád pochválil všechny své svěřence z letošní sezóny. Moc často to ode mne neslyší, tak bych to nyní alespoň na dálku napravil. Velmi dobrá práce hoši a holky!"

Platinový partner

Významní partneři

Hlavní partneři