Oficiální web florbalového klubu Chomutov
11.03.2024 | Redakce

Udělali jsme velký kus práce, na hráče jsem hrdý, říká trenér Martin Bocian

Udělali jsme velký kus práce, na hráče jsem hrdý, říká trenér Martin Bocian
C H O M U T O V - Po loňských peripetiích, bojích o záchranu, sestupu a následné opětovné koupi licence na první ligu, stál před chomutovskými florbalisty nelehký úkol. Dokázat, že do druhé nejvyšší soutěže patří. A to se podařilo. Sezónu 2023/2024 zakončili šestým místem po základní části, přímým postupem do čtvrtfinále, ve kterém potrápili favorita z Brna. Těsně po skončení sezóny odpověděl na pár otázek hlavní trenér týmu Martin Bocian.

Martine, uběhlo teprve pár hodin od skončení posledního zápasu této sezóny. Jaká z tvého pohledu byla?

„Pro nás všechny byla hodně důležitá. Loni jsme doslova utekli hrobníkovi z lopaty, když nás v první lize zachránila až koupě licence. Pro mě osobně to bylo tehdy jedno z emočně nejnáročnějších období za celých dvaadvacet let v klubu. O to větší bylo odhodlání dokázat, že šlo jen o jednu nepovedenou sezónu a že si místo v první lize zasloužíme. A to se, myslím, povedlo."

V základní části se podařilo postoupit přímo do čtvrtfinále play off. Považuješ tedy sezónu za úspěšnou?

„V celkovém hodnocení určitě ano. Samozřejmě, že kdo chce, může si najít spoustu dílčích věcí, zápasů, momentů a rozhodnutí, které se nepovedly. Tak to chodí. Ale splnili jsme základní cíle: potvrdit místo v první lize, postoupit do play off, vrátit se k odvaze, produktivitě a ofenzivní hře, bavit sebe i diváky a čtvrtfinálová série byla z naší strany důstojnou tečkou."

Před rokem jsme se tě ptali na příčiny neúspěchu. Je tedy na místě se nyní zeptat, co je podle tebe hlavní příčinou letošního výsledku?

„Pro mě to vždcky začíná a končí skladbou týmu, dát dohromady dobrou partu. Když si vyberete správné hráče a dáte jim důvěru a prostor, vytvoří společně vždycky dobré prostředí. Pevně věřím tomu, že každý klub má nějakou svoji identitu, nějaký charakteristický znak. A Chomutov měl všechny své úspěchy vždycky postavené na výborném kolektivu, skvělé atmosféře, bojovnosti a odvaze. To byly hlavní atributy, ke kterým jsme chtěli směřovat, které jsem chtěl do týmu opět dostat a podle toho jsem si v létě stavěl tým."

Stejně jako před dvěma lety si vás do čtvrtfinále vybralo Bulldogs Brno. Sérii jste prohráli 1:3, jak jsi viděl její průběh?

„Ta série nám pomohla si uvědomit, jak velký kus práce jsme letos udělali. Jsem na hráče neuvěřitelně hrdý. Po roce tu byl opět sebevědomý tým, který je schopen trestat chyby soupeře a bavit diváky. Tým, který si je vědom své síly a který nesloží nepovedená třetina nebo prohraný zápas. Opět tu byla naše pověstná schopnost otáčet zápasy. Brno je jedním z nejlepších týmů soutěže, celá série byla velmi náročná, ale zároveň také férová. Poslední zápas byl sice tvrdší a emotivnější, ale tak to zkrátka v play off chodí. Všichni hráči nechali na hřišti absolutně vše a myslím, že to bylo vidět."

Je něco konkrétního, co ti v letošní sezóně udělalo radost?

„Toho, co mi udělalo radost, je spousta. Když pominu vše, co už jsem zmínil výše, tak mám velkou radost z toho, jak se podařilo skloubit zkušenější hráče s mladými talenty. Jinými slovy že krátkodobý cíl úspěchu v letošní sezóně nebyl dosažen na úkor dlouhodobého plánu, což je budoucnost a pokračování v rostoucím trendu i v následujících letech. Spousta mladých kluků udělala obrovský pokrok. Položili jsme dobrý základ, na kterém můžeme stavět v dalších měsících a letech."

Máš už nějaké plány pro následující ročník. Očekávají se nějaké změny v trenérském nebo hráčském složení?

„Plánujeme samozřejmě průběžně a účast v play off dávala možnost začít přemýšlet o následující sezóně mnohem dříve. V trenérském složení k žádné změně nedojde. Já jsem se na jaře vracel s cílem minimálně dvouleté práce a v ní chci pokračovat. Stejně tak jsem předběžně domluven na další spolupráci s celým realizačním týmem. Co se týče hráčského kádru, tak tam určitě v řádu jednotek hráčů k nějakému pohybu dojde a to jak na straně odchodů, tak i příchodů. Něco už máme interně domluveno, něco ještě řešíme. Mám pečlivě vybrány 3-4 hráče, které bych chtěl přivést. Kromě toho nám z juniorky přichází silný ročník 2005. Uvidíme, co s tím udělají pomaturitní plány kluků, ale já osobně se moc těším, až v příští sezóně navážeme na letošní práci."

Platinový partner

Významní partneři

Hlavní partneři