Oficiální web florbalového klubu Chomutov
30.12.2021 | Redakce

„Rok 2021 byl opět ve znamení velkých investic,“ ohlíží se Martin Bocian

„Rok 2021 byl opět ve znamení velkých investic,“ ohlíží se Martin Bocian
C H O M U T O V - Konec kalendářního roku je vždy ideální příležitostí k hodnocení práce v uplynulém období a vyhlídkám k tomu nastávajícímu. Ani konec roku 2021 nebude výjimkou, proto jsme vyzpovídali předsedu Florbal Chomutov Martina Bociana.

Jak bys zhodnotil letošní rok 2021?
Druhý ne úplně standardní rok. Na jaře pokračovaly covidové záležitosti a my dělali, co se dalo. Od momentu, kdy se zhruba v polovině roku začalo vše vracet do normálu, jsme se vraceli k činnosti, na kterou jsme byli zvyklí roky předtím. Rok 2021 a rok 2020 beru jako roky výzvy. Bylo to období, které provázela celá řada zákazů a nařízení, která rozdělovala společnost. Pro mě osobně bylo nejtěžší smířit se s tím, že je na nás přenášena povinnost tato pravidla hlídat a dodržovat, i když jsme si je nevymysleli a i když s nimi v mnoha případech nesouhlasíme. Mám tím na mysli třeba kontroly diváků. Morálně byl rok 2021 velmi vyčerpávající, ale troufnu si říct, že klub se ho zhostil se ctí. Z kraje roku jsme jako první v České republice otevřeli venkovní arénu, která během jarního Covidu posloužila všem členům velmi dobře. Od první chvíle, kdy se mohlo trénovat, celý náš klub trénoval venku a díky tomu jsme si zkrátili tu covidovou pauzu o několik týdnů. Přestože jsme byli prakticky čtvrt roku zavření, tak jsme se v rámci možností posunuli o kus blíž naším cílům.

Zmínil jsi venkovní arénu, jak vznikl nápad na její vybudování?
Venkovní aréna byla prakticky z nouze cnost. V situaci, kdy byla zavřená vnitřní sportoviště, což nikdo z nás předtím nezažil, přišel sportovní manažer klubu Martin Hýsek s nápadem na úpravu tenisového kurtu, který máme v pronájmu, pro tréninkové účely. A tak se vlastně zrodila myšlenka, která později vyústila v projekt venkovní arény. Neustále jsme diskutovali o tom, jak trénovat, jak využít na maximum naše možnosti. V té době nikdo nevěděl, co bude následovat, ale snažili jsme se využít zkušenosti z předešlého roku 2020, kdy se v postupném rozvolňování jako první otevírala venkovní sportoviště. Vnitřní sportoviště následovala s odstupem času. Věděli jsme, že Český florbal pořádá každé léto seriál venkovních turnajů Street Floorball League. Začali jsme zjišťovat, jaké jsou možnosti těchto povrchů. Potom kde vlastně sportoviště vybudovat, aby bylo zkoulaudováno jako sportoviště a přitom nebylo neustále veřejně přístupné. Všechno šlo ráz na ráz a prakticky během 14 dnů jsme měli projekt připraven. Pak jsme jen finální informace porovnali s možnostmi našeho rozpočtu a rozhodli jsme se, že to uskutečníme. Výsledkem byla aréna připravená už v době, kdy se ještě venku sportovat nemohlo, takže jsme pouze čekali na rozvolňování. Během té doby jsme připravili tréninkový plán, kdy každá kategorie měla vymezený čas dvakrát týdně, jelikož jsme se ze všech hal museli přesunout na jedno jediné sportoviště. Vše bylo nachystáno a jakmile došlo k otevření venkovních sportovišť, byli jsme prakticky do dvou dnů připraveni obnovit naši činnost. Trénovat venku byl sice zdánlivě nekomfort, ale v té době po takové pauze to všichni vnímali jako velký luxus a aréna byla na roztrhání.

Florbal Chomutov vybudoval venkovní arénu jako první v republice, jaké to vzbudilo ohlasy?
Obrovské. Po otevření venkovní arény jsme nestačili zvedat telefony. Kluby ze všech koutů republiky zjišťovaly, jak jsme projekt realizovali, jaký povrch máme, kde jsme ho pořídili, kolik to celé stálo a další a další informace. Byli jsme v tomto směru průkopníky, později nás celá řada klubů následovala. Aréna měla plnit dva základní úkoly. Jednak urychlit návrat k florbalovým tréninkům v době, kdy byly zavřené haly. Ale samozřejmě také chceme, aby fungovala dlouhodobě, jako prostor, kde hráči mohou trénovat i mimo tréninkové jednotky a věnovat tak další hodiny hraní nebo zlepšování svých dovedností. Aréna je, vyjma zimních měsíců, přístupná téměř celoročně a všichni členové ji mohou využívat zcela zdarma. Věříme, že je to dlouhodobá investice.

Jak těžké bylo vymýšlení aktivit, když ještě nebyla aréna a vevnitř se nemohlo trénovat?
Tohle období ukázalo, jak velká výhoda je mít trenéry na plný úvazek. Od roku 2018 jsme se snažili, aby kostra klubu byla tvořená trenéry na full time. Covidové období znásobilo důležitost tohoto kroku, protože naši hlavní trenéři byli připraveni flexibilně reagovat a trénovat v jakýchkoliv podmínkách, včetně individuálních tréninků. Kluci organizovali tréninky 1v1 (trenér a jeden hráč), hráči se jim střídali třeba po půl hodině a trenéři trávili venku dlouhé hodiny. Vymýšleli různé aktivity, aby byli s hráči v neustálém kontaktu. Při téhle příležitosti bych chtěl ocenit nejenom trenéry, kteří aktivity vymýšleli a starali se o naše členy, ale i spolupráci rodičů a nadšených dětí. Všichni se toho zhostili se ctí. Myslím, že se nám podařilo překlenout tohle nelehlé období a nepropadnout depresím. Troufnu si říct, že ve finále to hráče i trenéry bavilo, bylo to zpestření a otevřelo nám to celou řadu do té doby netušených možností.

Jaké další významné projekty se v klubu udály?
Z kraje roku přišel významný krok, kdy jsme podepsali nového platinového partnera klubu firmu DDQ CZ, s.r.o. To je spolupráce, která je skutečně postavena na ryze čestných a přátelských vazbách, vezmete-li v úvahu, že náš partner podepsal smlouvu i v době, kdy věděl, že nehrajeme zápasy a nemůžeme plnit smluvní podmínky, pak je to na dnešní dobu téměř až neuvěřitelné a moc si toho vážíme. Dále jsme se snažili využít čas a prostor k rebrandigu našich sportovišť. Poměrně hodně jsme investovali do haly na Březenecké, ze které jsme chtěli vytvořit druhou plnohodnotnou tréninkovou a zápasovou halu a upravit ji tak, aby se zde naše týmy cítily dobře. Dále jsme realizovali celou řadu dalších investic a změn, které znamenaly zkvalitnění sportovní i organizační složky klubu. Výkonnostní kategorie jsme vybavili bezdrátovými monitory srdečního tepu. Přijali jsme další dva trenéry na plný úvazek. Dana Pokorného jako hlavního kondičního trenéra a Michala Skuhrovce jako šéftrenéra dívčí složky. To vnímám jako důležitý krok, který pomůže zase o kus posunout kvalitu dívčího florbalu. Mezi další významné projekty bych zařadil sportovní dopoledne, která jsme začali organizovat pro chomutovské školky. Pro sedm školek, které se přihlásily, pravidelně organizujeme dopolední sportovní hodiny. Nejde jenom o florbalové aktivity a neslouží to primárně jako nábor. Kvalitní trenéři mládeže jsou naší velkou předností a z velké části si je můžeme dovolit také díky podpoře města Chomutov. Chceme proto městu tuto podporu oplatit tím, v čem si myslíme, že jsme dobří. A to je organizace sportovních činností. Takže naše trenéry v časech, kdy neprobíhají naše klubové tréninky, sdílíme s chomutovskými školkami. A hodně nás to baví.

Jaké jsou klubové vyhlídky pro příští rok 2022?
Doufám, že po dvou letech to bude zase rok, který nám umožní dojet rozjetou sezónu a bez přerušení začít tu následující. Máme za sebou velké investice a chceme, aby v budoucnu byly vidět výsledky. Chceme se zaměřit na sportovní stránku a fungování klubu tak, abychom měli dobře nastavené všechny procesy. Udělali jsme velký krok kupředu ve zkvalitnění podmínek, teď jich musíme umět naplno využít.

A tvé přání do nového roku?
Přál bych si, aby hráči, hráčky, rodiče, trenéři, fanoušci a vůbec všichni, kteří se kolem našeho klubu pohybují, byli spokojeni a aby vnímali náš klub jako příjemné a bezpečné prostředí, kam se rádi vrací. Všem bych chtěl poděkovat za spolupráci, ochotu a za nasazení, s jakým jsme čelili tomuhle nelehkému roku a popřát do roku 2022 hodně zdraví a vše dobré.

Platinový partner

Významní partneři

Hlavní partneři