Oficiální web florbalového klubu Chomutov
DIVIZE MUŽŮ - 7. KOLO | Florbal Chomutov U21 vs. FBC Slavia Praha | 9:10 p. | ONLINE
25.12.2020 | Redakce, foto: Vladimír Kapuš

Rozvojové projekty 2/3: Zakládáme nové družstvo mužů do jednadvaceti let!

Rozvojové projekty 2/3: Zakládáme nové družstvo mužů do jednadvaceti let!
C H O M U T O V - Již před několika dny jsme avizovali, že do Chomutova míří další kvalitní mládežnický trenér Martin Severa. Nyní můžeme také prozradit, co ho do nového působiště přivádí. V našem klubu bude řídit dlouhodobě připravovaný projekt mužského rezervního týmu do jednadvaceti let, který povede jako hlavní trenér. Zároveň bude také asistentem trenéra u týmu juniorů. Jak tato myšlenka vznikla a co je jejím hlavním smyslem se dočtete uvnitř článku.

2/3: Družstvo mužů U21 a nový trenér

Myšlenka vzniku zcela nového dospělého týmu se v Chomutově zrodila už na jaře letošního roku. „Dlouhodobě se zaměřujeme na to, abychom měli naplněná mládežnická družstva. Chceme hráčům nabízet ty nejlepší podmínky a vychovávat co nejvíce vlastních odchovanců. Ale co nabídneme juniorům, kteří se po dovršení věkové hranice hned neprosadí do prvoligového týmu mužů?“ přibližuje předseda klubu Martin Bocian důležitou otázku, která položila základ celému projektu. Právě přechod mezi juniorským a dospělým týmem se totiž v minulosti stal osudným celé řadě talentovaných hráčů. „V devatenácti letech prožívá mladý člověk jedno z nejdůležitějších období svého dosavadního života, opouští středí školu a odchází na vysokou nebo do zaměstnání. V této době proto více než kdy jindy potřebuje motivaci a pevné pouto k florbalu. Pokud hráč v této době není na takové úrovni, aby se zapojil do základní sestavy A týmu a tuší, že jedinou alternativou je béčko mužů, často volí raději konec kariéry. Ne proto, že by ho florbal už nebavil, ale proto, že nevidí jinou možnost,“ upozorňuje Bocian na častý jev, kvůli kterému pak veškerá dlouhodobá práce s hráči v mládežnických kategoriích přichází vniveč. „Přitom mnohdy stačí jen čas, úsilí a trpělivost. Z hlediska biologického věku je totiž zcela přirozené, že někteří hráči dozrávají později.“

Proto v klubové struktuře vznikne zcela nové družstvo, které vyplní propastnou mezeru mezi stávajícím A a B týmem mužů. Hráči plynule naváží na práci v juniorské kategorii, a to z drtivé většiny se stejnými spoluhráči, se kterými hráli celou mládež. Tréninkový režim družstva bude prakticky totožný s režimem A týmu, nově vzniklé družstvo U21 by mělo startovat v Divizi, tedy na nejvyšší celostátní mužské úrovni, kterou mohou hrát rezervní týmy. „Kromě ligových utkání se chceme během sezóny formou přípravných utkání a turnajů konfrontovat s kvalitními mužskými i juniorskými týmy tak, abychom hráčům nabídli maximální růstové prostředí.“

Martin Severa, od sezóny 2021/2022 nový hlavní trenér Florbal Chomutov U21.
(foto: Florbal Teplice)

Prvním nezbytným předpokladem k realizaci tohoto projektu bylo rozšíření realizačního týmu dospělých družstev. Tím spíše, že v současnosti mužské i juniorské áčko má stejného hlavního trenéra, což není ideální ani dlouhodobě udržitelný stav. Florbal Chomutov proto v létě letošního roku oslovil progresivního teplického trenéra mládeže Martina Severu. Po nějakém čase na rozmyšlenou si obě strany před několika týdny definitivně plácly. „Martin je mladý, perspektivní a ambiciózní trenér s druhou nejvyšší licencí. Měl jsem možnost s ním spolupracovat v loňském roce při vedení krajských výběrů dorostu, znám jeho názory i pohled na florbal. Byl mojí volbou číslo jedna a jsem moc rád, že jsme se domluvili. Velmi se těším na spolupráci,“ komentuje Bocian příchod nového kolegy, kterého díky úzké spolupráci už v loňské sezóně přizval v několika zápasech na lavičku chomutovské juniorky. Od sezóny 2021/2022 by se měl Martin Severa stát hlavním trenérem týmu mužů U21 a také asistentem u juniorského týmu.

Díky vzniku „jednadvacítky“ dostanou hráči k dobru minimálně dva roky intenzivní přípravy pod kvalitním vedením a v solidní mužské soutěži. „Z naší strany to vnímám jako zodpovědný krok vůči hráčům. Chceme-li je motivovat k práci v mládeži, musíme jim dát najevo, že se o ně dokážeme postarat i v dospělosti. Nabídneme jim ty nejlepší podmínky pro rozvoj výkonnosti. Pak už bude pouze na hráčích, zda a případně jak tuto příležitost uchopí. Je to hozená rukavice pro všechny, kteří to s florbalem myslí vážně,“ uzavírá předseda klubu.

Platinový partner

Významní partneři

Hlavní partneři