Oficiální web florbalového klubu Chomutov
1. LIGA ŽEN - 3. KOLO | Florbal Chomutov vs. FBC Česká Lípa | SO 16:00 | ONLINE
26.12.2020 | Redakce, foto: Florbal Teplice

Martin Severa: „Chci dělat florbal na nejvyšší úrovni, tým U21 má smysl!“

Martin Severa: „Chci dělat florbal na nejvyšší úrovni, tým U21 má smysl!“
C H O M U T O V - Florbal Chomutov se od sezóny 2021/2022 chystá spustit do značné míry unikátní a dlouho připravovaný projekt mužského týmu U21. K realizaci této myšlenky by měl zásadně přispět příchod dalšího kvalitního mládežnického trenéra Martina Severy z Teplic. Čerstvě třicetiletého kouče jsme samozřejmě požádali o krátký sváteční rozhovor.
Martine, můžeš čtenářům v krátkosti popsat svoji dosavadní trenérskou kariéru?
S trénováním jsem začal v 15ti letech, kdy jsem ještě hrál fotbal za FK Litvínov. Zpočátku jsem vypomáhal u nejmladších kategorií. S dálkovým studiem vysoké školy jsem pak přešel na trénování na plný úvazek ve fotbalové škole společně s výukou tělocviku na Sportovce v Litvínově. Ve třiadvaceti jsem si dal roční pauzu od trénování a z fotbalu jsem přesedlal na florbal v klubu FBC Teplice. Po roční trenérské pauze jsem začal vypomáhat u mladších kategorií a postupně přebíral mužský tým, kde jsem také hrál. V Teplicích jsem si nakonec prošel všemi kategoriemi a letošní sezóně působím u starších žáků, juniorů a mužů.

Jak se zrodil tvůj příchod do Chomutova?
První oslovení přišlo od Martina Bociana po vzájemném přátelském utkání letos v srpnu. Martin mi představil základní vizi klubu a projekt U21. V listopadu pak proběhla společná schůzka s Martinem, Petrem Lincem a Martinem Hýskem, na které už jsme probrali mé zapojení v klubu a představu fungování U21.

Jak dlouho jsi nabídku zvažoval a co případně bylo rozhodujícím faktorem?
Už od první schůzky v srpnu jsem byl vnitřně přesvědčený, že je to cesta, kterou bych se chtěl vydat. Nicméně Teplice jsou můj mateřský klub a srdeční záležitost, a tak v mém rozhodování hrál i tento faktor významnou roli. Navíc v Teplicích působím v roli trenéra i hráče a to nyní nepůjde skloubit. Ve sportu jsem měl vždy ty nejvyšší ambice a věřím, že v Chomutově se jím dost přiblížím, a proto jsem se rozhodl nabídku přijmout. Mou ambicí je dělat florbal na TOP úrovni a věřím, že v Chomutově tomu tak bude.

Co se ti jako první vybaví, když se řekne Florbal Chomutov?
Výborná práce s mládeží, a výborné zázemí jak pro hráče, tak trenéry. V Chomutově působí plno kvalitních trenérů a hlavně super lidí, se kterými jsem se poznal během mé dosavadní kariéry. Moc se těším na spolupráci.

V čem vidíš největší smysl nového projektu U21?
Smyslem této kategorie by mělo být dát dostatek času a prostoru pro rozvoj v klíčovém věku každého hráče. Je mi sympatické, že klub chce nabídnout šanci všem svým odchovancům prosadit se do A týmu. Ve většině klubů se jen pár juniorů prosadí hned první rok do elitního týmu mužů. Kluci, kteří se ihned neprosadí, většinou končí s florbalem a nebo jdou do mužstva, ze kterého nemají moc šancí se posunout do vyšších soutěží. Věřím, že nejen klukům z Chomutova, ale také z okolí dáme prostor kvalitně pracovat a tím šanci prosadit se do elitního týmu. Tento model je v zahraničí běžný a věřím, že i v Čechách se toto uchytí.

Už v loňské sezoně jsi v několika utkáních stál na lavičce místních juniorů. Dá se tedy říci, že nejdeš do neznámého prostředí?
Byla to pro mně super zkušenost. Hrozně se mi líbil přístup kluků k zápasům, jejich ctižádost a nasazení. Poznal jsem, že kluci s trenérem Bocianem mají k sobě velmi blízko a věří mu, to bylo pro mně důležité. Za těch pár zápasů jsem poznal, že kluci v Chomutově nejsou banda frajírků, ale jsou hráči, kteří si poctivě jdou společně za svým cílem. V klubu se osobně znám s Martinem Bocianem, se kterým jsem spolupracoval na výběrech. Dále pak s Lincákem a Peetrsem, se kterými jsem studoval licenci B a věřím, že jsme si sedli nejen lidsky, ale také názorově. Pekyho znám z pozice rozhodčího a také jako skvělého trenéra dětí. Věřím, že jdu do prostředí, ve kterém se budu cítit dobře.

Jak se těšíš do nového angažmá? Je to pro tebe nová motivace?
Budu dělat vše proto, abych pomohl Chomutovu splnit cíle, které si nastavil. Hrozně se těším na samotný tréninkový proces, na spolupráci s hráči i trenéry.

Platinový partner

Významní partneři

Hlavní partneři