Oficiální web florbalového klubu Chomutov
1. LIGA JUNIORŮ - 11. KOLO | Florbal Chomutov vs. FBŠ SLAVIA Plzeň | SO 18:00 | ONLINE
31.10.2020 | Redakce, foto: klub

Florbal v době COVIDu: Individuální příprava, vzdělávací webináře i soutěže!

Florbal v době COVIDu: Individuální příprava, vzdělávací webináře i soutěže!
C H O M U T O V – Celé sportovní prostředí včetně florbalu je už několik týdnů v nucené přestávce, která, jak se zdá, ještě nějakou chvíli potrvá. Prožíváme období, které s sebou přináší celou řadu omezení, ale nabízí také spoustu příležitostí. Mějme proto oči otevřené a nenechme se zaslepit pocitem marnosti a bezmoci. Sportovci totiž vždy vynikali schopností měnit překážky ve výzvy. Nic netrvá věčně, a i my dříve nebo později budeme moci vzít opět do ruky florbalky, potkat se společně v hale a těšit se na hlediště plné diváků. Florbal Chomutov funguje dál, a i v této složité době poskytuje svým členům zázemí silného klubu a servis profesionálních trenérů. Co všechno pro hráče dělá a plánuje, se dozvíte v článku.

1. Řízení přípravy prostřednictvím XPS Network

Příprava všech výkonnostních kategorií našeho klubu je řízena přes software XPS Network, díky kterému mají hráči on-line přístup k tréninkovým plánům a trenéři dokonalý přehled o plnění individuálních povinností všech hráčů. Součástí přípravy je nejen kondice, běhání a posilování, ale také kompenzace, regenerace a udržování individuální techniky s florbalkou.

„Hráčky a hráči mají připravené individuální tréninkové plány, zaměřené především na udržení kondice, kterou má u mládeže na starost Daniel Pokorný, práci s florbalkou a nezapomínáme také na kompenzační cvičení, které spravuje fyzioterapeutka Eliška Šidlochová,” popisuje šéftrenér mládeže Petr Linc. Kromě toho se klub snaží udržet s hráči osobní kontakt a pokud to situace i okolnosti dovolují, praktikuje alespoň týdně individuální tréninky. „Výkonnostní kategorie jsme se rozhodli v tréninkových jednotkách pokračovat ve dvojicích či ve formátu trenér-hráč, abychom v průběhu týdne měli osobní kontakt se všemi hráči dané kategorie a zároveň si ověřili, jak hráči plní dané kondiční plány přímo na ovále. Pro trenéry je to především časově náročnější, ale osobní kontakt s hráči je potřeba,” dodává Linc.

2. Vzdělávání hráčů, rodičů a trenérů

Žádných změn nedoznal ani plán klubu na intenzivnější vzdělávání hráčů i trenérů. Projekt, který má v klubu na starosti metodik Petr Neumaier, startuje beze změny, pouze ho přenášíme do on-line prostoru. Opět především pro starší hráče a hráčky a trenéry jsou připraveny pravidelné vzdělávací webináře, jejichž vedení zaštiťují jak profesionální trenéři Florbal Chomutov, tak i externí lektoři. Členové klubu se díky tomu mohou těšit například na MUDr. Marii Skalskou, přední výživovou poradkyni sportovců nebo na Petra Novotného, trenéra superligové Mladé Boleslavi, který představí aktuální zkušenosti a poznatky ze stáže ve Švédsku.

„Rozjíždíme v podstatě to, co jsme měli připravené na tuto sezonu bez ohledu na COVID-19. Jen zvyšujeme měsíční četnost, aby si každý přišel na své. Webináře rozdělujeme dle cílové skupiny, a to na hráče, rodiče nebo trenéry. Samozřejmě budeme řešit i věkové rozdíly hráčů, neboť nemůžeme říkat to samé dorostencům a elevům. Plánujeme celkem 5-6 webinářů měsíčně. Součástí jsou i on-line videorozbory mládeže z jejich natočených zápasů,” prozrazuje Petr Neumaier, který od června nastoupil na pozici metodika klubu.

3. Challenge pro děti: „Buď jako dospělák!”

Také dětské kategorie jsou v pravidelném kontaktu se svým trenérem, i když zde samozřejmě tréninkový plán není tak nabitý, jako u starších spoluhráčů. Družstva elévů a přípravek mají vždy týdenní challenge, kterou jim zadává vždy někdo z dospělých hráčů A týmu mužů nebo žen. „Jedná se o krátké ukázkové video zaměřené na rozvoj individuální techniky. Hráči A týmu ukáží konkrétní cvik nebo dovednost, kterou poté děti v následujícím týdnu pilují. Video, jak napodobují hráče áčka pak posílají svým trenérům. Nejlepší videa pak odměníme,” přibližuje trenér elévů Lukáš Pekárek.

4. Můj vzor aneb „Borec - pokec”

Další možností pro hráče mládežnických týmů bude v podstatě “pokec na přání”. Klub připraví časově omezenou anketu, ve které se hráči budou vyjadřovat, s jakou hvězdou současného českého florbalu by chtěli diskutovat. Klub se poté bude snažit jejich přání vyhovět a zajistit dotyčného k on-line debatě. „Rád bych využil nasbírané kontakty pro zprostředkování on-line pokecu s florbalovým idolem našich mladých hráčů. Dle anktey v členské sekci zorganizuji videospojení s vítězným hráčem a našimi dětmi. Děti bucou moct vyzpovídat tohoto borce, zeptat se ho na jeho začátky, přístup ke sportu nebo třeba zkušenosti z reprezentace. Pokec bude lehce mnou moderovaný, abychom zacílili na témata, které by měli určitě zaznít,” říká Petr Neumaier.

5. S florbalkou za barákem

Tak trochu návrat do doby let minulých prožívají na podzim roku 2020 jedni z nejmenších hráčů našeho klubu. Hlavní trenér přípravky zvolil netradiční metodu individuálních florbalových tréninků přímo venku na parkovišti. S dětmi tak mnohdy trénuje slalom mezi kapkami deště nebo obíhání louží. Bez ohledu na přízeň či nepřízeň počasí je o tréninky velký zájem a děti velmi baví. „Po úplném zákazu skupinových tréninků jsem ani na minutu neváhal, že bych něco pro moje děti nevymyslel. Teď je ten nejlepší prostor se každému věnovat individuálně na 120 %. Zaměřujeme se na základní postoj a zdokonalení techniky hole. Tréninky jsou dobrovolné a velký zájem mě velmi mile překvapil,” nezastírá David Tauš, sekretář klubu a hlavní trenér přípravky.

6. Kvízy o ceny i “švihadlová liga”

Doplňkovým, avšak neméně důležitým, projektem k udržení kontaktu s florbalovou komunitou jsou plánované zábavné vědomostní kvízy přes aplikaci Kahoot. Budou připraveny dva různé kvízy, jeden (těžší) pro starší členy a lehčí pro naše děti. V obou kategoriích budeme soutěžit několik týdnů a nejlepší na závěr odměníme cenami z klubového fanshopu.

Mimo to je připravena tzv. “švihadlová liga”. O co jde, přibližuje Petr Neumaier: „Švihadlová challenge je novinkou, neboť florbalových je plný internet. Půjde o soutěž, kde budou soupeřit jednotlivá družstva našeho klubu proti sobě klasickým systémem play off. Jednotlivci budou plnit úkoly a tím sbírat body pro své družstvo, natočí se a pošlou trenérovi. Které družstvo v daném čase nasbírá více bodů, postupuje do dalšího kola.”

7. Intenzivní práce v kanceláři

Nedílnou součástí těchto dní je také intenzivní práce managementu klubu, který stejně jako na jaře využívá tohoto období k akceleraci projektů, které se připravují pro příští rok. Vedení klubu intenzivně sleduje současnou situaci, připravuje rozpočet klubu pro příští rok a pracuje na jeho zajištění. Mimo to nás v roce 2021 čeká celá řada nových projektů, jejichž cílem je ještě výrazně posílit již tak velmi kvalitní sportovní zázemí. „Klub se rozhodně nezastavil. Využíváme času podzimních prázdnin i výpadku týmových tréninků k tomu, abychom diskutovali, školili se a připravovali se po všech stránkách na návrat do tréninkového režimu. Připravujeme rozpočet klubu na rok 2021, jednáme s potencionálními partnery a řešíme investice s cílem rozšíření sportovního vybavení a podmínek,” prozrazuje manažer klubu Martin Hýsek.

Těšíme se na vás!

Florbal Chomutov ani v této době rozhodně nepřerušil svoji činnost. Neustále pracujeme na tom, abychom pro vás byli ještě lepším klubem. Nezapomínejte na to, využívejte plně podmínek, které vám poskytujeme a snažte se, abyste byli každým dnem lepšími hráči. Držíme Vám palce a těšíme se na Vás!

Platinový partner

Významní partneři

Hlavní partneři