Oficiální web florbalového klubu Chomutov
20.02.2022 | redakce KS

Bocian: „Máme silné lídry i dravé mládí. Do play off si nejdeme jen pro účast!“

Bocian: „Máme silné lídry i dravé mládí. Do play off si nejdeme jen pro účast!“
C H O M U T O V - Základní část 1.ligy mužů je za námi, a tak je ideální doba vyzpovídat hlavního trenéra našeho „A" týmu a srdce klubu Florbal Chomutov, Martina Bociana. V první části rozhovoru nám zhodnotí poslední utkání s Kladnem a celou základní část. Dále nám popíše přípravu týmu na nejdůležitější část sezony - play off.

Ahoj Martine, máme za sebou poslední zápas základní části proti Kladnu. Tento zápas se týmu povedl a jednoho z předsezonních favoritů na postup jsme porazili 9:6. Jak nám v rychlosti zhodnotíš tento zápas?
Jako den a noc. První třetina z našeho pohledu vůbec nebyla dobrá. Řekl bych, že nás soupeř přehrával a u všeho jsme byli pozdě. Soupeř zaslouženě vedl. Ale od druhé třetiny se náš výkon rapidně zlepšil, něco jsme si v kabině řekli a připomněli jsme si, jak chceme hrát. Druhá a třetí třetina byla z mého pohledu jak play off zápas. Dobrá atmosféra, výborná divácká kulisa a nám se dařilo zařadit do hry prakticky vše, co trénujeme. Náš výkon se rapidně zvedl, dávali jsme góly a řekl bych, že jsme byli od té doby lepší.

Základní část jsme zakončili na 6.místě se slušným ziskem 50 bodů. Celou sezonu jste se drželi v první šestce tabulky. Jsi se základní částí spokojený?
S takovou drobnou vráskou bych řekl, že ano. My jsme se hlavně chtěli vrátit na špičku tabulky po tom nepovedeném covidovém roku, kdy jsme po pěti zápasech skončili vlastně poslední. Proto byla tato sezona pro nás taková zkouška. Potvrdili jsme si, že do nějaké širší špičky patříme. Dlouho se nám dařilo získávat body ze všech zápasů, ve kterých jsme byli favority. Až v závěru soutěže jsme začali ztrácet body v zápasech, ve kterých jsme je ztrácet neměli. Bohužel jsme je ztratili zaslouženě, protože náš výkon v utkáních v Jaroměři nebo Budějovicích byl hodně špatný. Nepodali jsme tam takový výkon, jaký bych si představoval. Těch získaných bodů tak mohlo být v konečném zúčtování mnohem více. Nicméně si myslím, že první šestka byla herně vyrovnaná a my do ní zaslouženě patříme.

Je nějaký moment ze základní části, který Ti utkvěl v paměti? Mně se například ihned vybaví parádní domácí finish proti Slovanu Havířov.
Mám moment, který mi utkvěl v paměti, ale nevím, jestli se k němu chci vracet. Je to závěr zápasu s Torpédem (Havířov) a gól inkasovaný v prodloužení (v oslabení) po našem nepřesvědčivém vyloučení. Dále musím určitě vzpomenout na zápas s Gullivery, kde jsme prohrávali a otáčeli. Vzpomínám také na zmíněný zápas se Slovanem, kdy jsme byli velcí favorité, dlouho se nám nedařilo, ale nakonec jsme zápas zvládli otočit a vyhrát. Tou nejčerstvější vzpomínkou je zápas s Kladnem, kdy jsme opět prohrávali a já jsem znovu poznal ten tým, který se dokáže vzepřít nepříznivému vývoji a změnit svoji tvář během utkání.

Bodovým lídrem mužstva byl v základní části opět Petr Linc (50 bodů). V těsném závěsu se umístil Tomáš Novotný (48 bodů), Jakub Štěrba a Tadeáš Melíšek (41 bodů). Výborný je i bodový počin zadáka elitní formace Ondry Šaršy (34 bodů). Tým opět táhla především první lajna. Je někdo, kdo Tě v základní části vyloženě pozitivně překvapil?
Je, určitě je. Teď odhlédnu od těch stálic. Celou sezonu se opíráme o první pětku, velmi dobře se během sezony chytil Ondra Halej, který teď právem patří do první pětky. Musím vyzdvihnout Rudu Klementa, který při první pořádné seniorské sezoně šel svými výkony neskutečně nahoru. Má obrovský potenciál a pro mě je to jednoznačně jeden z nejperspektivnějších hráčů. Aktuálně patří do druhé pětky jako výborný ofenzivní bek. Já nerad tříštím ten tým na jednotlivá jména, ale těch jmen bych určitě našel více. Myslím si, že jsme postupem času našli kvalitní sestavu a pokud se nám do play off vrátí všichni marodi, tak můžeme do PO skočit s velmi silným týmem.

Chomutovské zápasy v základní části nám přinesly spoustu zvratů, výborných závěrů, ale také ztracených vedení. Co Tě v základní části potěšilo?
Že jsme ji dohráli! To mě potěšilo hodně! Že se sezona dohrála a my konečně po třech letech můžeme jít na domácím hřišti do play off. Musím říct, že jsem rád, že i přes všechna možná opatření a neopatření k nám chodilo poměrně hodně lidí. První víkend po zrušení kontrol jsme měli přes 200 diváků. Za to jsem moc rád. Zároveň mě těší i některé individuální výkony, protože cílem letošní sezony bylo vymačkat maximum z hráčů, kteří měli potenciál hrát první ligu. Všichni udělali menší nebo větší výkonnostní progres a my jsme si na následující sezonu vytvořili dobrou výchozí pozici do další práce, ať už bude v jakékoliv soutěži.

Když mluvíš o progresu. Během základní části jste do základní sestavy zabudovali velké množství mladých hráčů. Povedlo se, dle Tebe, zabudování mladíků do sestavy?
Myslím si, že ano. Bohužel jsme se nevyhnuli celé řadě zranění. Ale jestliže jedním z cílů bylo nasbírat zkušenosti pro mladé hráče, tak jsme tento cíl naplnili. Dan Kellermann se ve své první seniorské sezóně zaslouženě zařadil do první pětky, důležitou roli má už zmíněný Ruda Klement. Obrovský progres udělal díky svému přístupu Adam Manas, který ukázal potenciál stejně jako další mladíci Martin Jeníček, Marek Nekuda. Je tam ještě celá řada dalších hráčů ročníku 2002, kteří mají potenciál a je jen na nich, jak moc budou pracovat, aby se prosadili do základní sestavy. Zapomenout nemohu ani na brankáře. Honza Štěpánek si po Novém roce vyzkoušel roli jedničky a v pořadí už čekají další junioři Bruno Vagel a Ondra Šrámek.

A co Tě naopak zklamalo? Respektive v čem tým nesplnil Tvé očekávání?
Neřekl bych vyloženě zklamal, ale dlouho jsme si lámali hlavu, kde tkví příčina nestabilních výkonů. Ve velkém množství utkání nás táhla pouze první pětka. Proto jsme od Vánoc pracovali na tom, abychom sestavu vyrovnali. Nutno podotknout, že to ostatní lajny měli těžké, protože tam byla spousta zraněných hráčů a ta sestava nebyla ustálená.

Dobře, pojďme nyní k tomu hlavnímu, co nás čeká - PLAY OFF! Prozraď nám, jak se tým připravuje před nejdůležitější částí sezony?
My v podstatě pokračujeme v tom, co jsme si nastavili. Takže už od Vánoc jedeme v nějakém tréninkovém režimu a přípravou týmu na PO. Teď máme volný víkend, který využijeme k tréninku a k vyladění cílů pro play off. Celé to už budeme pouze směřovat k tomu, abychom doladili detaily naší hry, aby naše výkony byly, pokud možno, co nejstabilnější a nejlepší. Budeme také tužit partu a pokusíme se naladit tu správnou atmosféru.

Letos byla top 6 hodně vyrovnaná. Troufnu si říct, že letos je nejvíce týmů za poslední roky, které mají ambice (nebo naděje) postoupit. Koho ty osobně tipuješ jako hlavního favorita na postup?
Nás! Samozřejmě, že musím říct nás. Ani ne proto, že bych chtěl být nějak přehnaně sebevědomý. Víme, že v play off je letos spousta kvalitních týmů s velkými ambicemi, ale my jsme jedni z nich. Víme, že dokážeme hrát s každým. Budeme se soustředit jen na náš výkon, proto ode mě nečekejte, že budu před play off tipovat jiného vítěze.


V prvním kole play off je volba soupeřů (první čtyřka tabulky si postupně vybírá své protivníky). Máš nějaký osobní tip?
Mám, ale asi ho tu nebudu zveřejňovat, abych pozitivně či negativně neovlivnil naše soupeře. Myslím se, že tuším, jak by mohl výběr dopadnout, ale necháme se překvapit a budeme se připravovat na všechny alternativy.

První část rozhovoru je za námi! Martin Bocian nám brzo v pokračování rozebere soupeře v play off, odhalí nám aktuální zdravotní stav kádru a tipne si vítěze naší čtvrtfinálové série.

Platinový partner

Významní partneři

Hlavní partneři