Oficiální web florbalového klubu Chomutov
01.01.2012 | Redakce, foto: Martina Egersdorfová

„Neprohrát ani jeden zápas,“ přeje si před druhou půlkou sezóny obránce Tomáš Novotný

„Neprohrát ani jeden zápas,“ přeje si před druhou půlkou sezóny obránce Tomáš Novotný
C H O M U T O V - Poločasová přestávka končí. Po Vánoční pauze se opět rozbíhá kolotoč florbalových soutěží. "A" tým FbC 98 Chomutov vstupuje do odvetných bojů ve 2.lize z páté pozice s nepatrnou bodovou ztrátou na vyšší příčky. Právě na ně by rád zaútočil. „Cíl je jednoznačný, už nechceme prohrát ani jeden zápas. Možná je to naivní, ale ne nereálné,“ věří obránce a chomutovský odchovanec Tomáš Novotný, který ve svých 19ti letech patří k základním kamenům mužské sestavy. Letos zatím nevynechal ani jeden ligový zápas.
Po první polovině sezóny jste na 5. příčce. Jak bys zhodnotil vaše výkony na podzim?
Obecně, když to porovnám s minulou sezónou, spokojenost. Ale na druhou stranu to mohlo být o dost lepší. Mnoho zápasů jsme zbytečně ztratili kvůli oslabením a jiným aspektům. Jinak asi spokojenost.

Hned v úvodních dvou kolech jste prohráli shodnými výsledky 6:8 s Kadaní a Slávií Ústí. To asi nebyl příjemný začátek?
Začátek byl zvláštní, možná právě tím, že jsme po dlouhé době byli na hřišti, každopádně to rozhodně nebyly zápasy, ve kterých bychom byli horší. Nevím, kde se stala chyba, ale ty body by nám na konci mohly chybět k lepšímu umístění.

Pak jste ale nastartovali sérii vítězství a soupeřům jste vždy nastříleli hodně branek. Byla to vůbec první taková série ve 2.lize (včetně minulé sezóny). Ulevilo se vám, že jste se odpoutali hned na začátku sezóny od spodku tabulky?
Zkoušeli jsme nějaký nový herní systém, na který jsme si zvykali a v prvních zápasech to stále nebylo ono. Série tréninků nám však pomohla, se s tímto systémem sehrát, a to byl podle mě významný krok k těm vítězstvím. Takže ano, určitě se nám ulevilo. Bylo to pak vidět i na naší hře, do které to vneslo víc pohody a klidu.

Velmi vyrovnané zápasy jste odehráli i proti favoritům České Lípě a Jablonci nad Nisou. Jak bys zhodnotil tyto zápasy?
Mě osobně hrozně mrzí právě tyhle dva prohrané zápasy, protože jsme se špičce tabulky nejen vyrovnali, ale zatápěli jim mnohem víc než asi čekali. V odvetách se oba týmy můžou těšit na minimálně stejné nasazení, s jednou malou změnou - dostanou víc golů. (úsměv)

Můžeš porovnat letošní a loňskou sezónu? Vidíš nějakou změnu nebo posun?
Letošní a loňská sezóna? Přirovnal bych to ke střídačce a trestný lavici. Minulou sezónu byla zaplněná trestná, kdežto letos se nám celkem podařilo zklidnit emoce a hrát florbal. Jak už jsem říkal, změnil se také styl hry a taktické pojetí. O 100% k lepšímu. Člověk má z té hry pak i větší radost.

Co je Vaším cílem do druhé poloviny? Máte nějakou výsledkovou metu?
Cíl jednoznačný. Neprohrát ani jeden zápas ze druhé poloviny sezóny. Naivní? Možná. Nereálné nikoliv. To je naše novoroční předsevzetí a uděláme pro to maximum jako tým.

Florbal v Chomutově zažívá v posledních letech velký rozvoj. Pociťuješ to nějak i ty sám ve svém okolí?
Určitě. Je skvělé vidět jak moc dětí nebo třeba hokejistů a celkově hráčů to přilákalo. Je super že ten sport konečně začíná mít nějakou úroveň a zázemí. Nicméně ještě dlouho bude trvat než se to aspoň na kilometry přiblíží hokeji nebo fotbalu. Což je dobře i špatně zároveň. Florbal není zkažen penězi, politikou a korupcí jako hokej a fotbal a možná proto je to tak oblíbený sport.

Junioři letos zkouší bojovat o postup do extraligy. Sleduješ jejich zápasy? Jak vidíš jejich šance?
Juníci. Připomíná mi to nás v dorostu. Obrovské zapálení a chuť do hry, snaha se zlepšovat a vyhrávat zápasy, ať už ligové, či letní turnaje proti českým špičkám. Věřim že to letos dotáhnou do úspěšného konce a vybojujou pro nastávající generaci nevyšší ligu, mají tu nejlepší příležitost! Byl by to velký posun v úrovni celého klubu. Nejradši bych si s nima dal pár střeleckeých tréninků a předal jim nějaké ty zkušenosti, aby se posunuli z rychlosti padajícího listu na padající kámen (smích). Jen mám strach, aby mě pak nevystrčili ze sestavy "A" týmu (opět smích).

"A" tým by v příštích letech měl začít bojovat o 1.ligu mužů. Je to podle tebe reálný cíl?
Podle mě to byl reálný cíl i nyní, nicméně by při nás muselo stát i trocha štěstí. Ale možná lepší nasbírat zkušenosti a pokusit se o to příští rok, než náhodně postoupit letos a vypadnout hned prvním rokem. Příští rok určitě reálná šance bude a my se jí budeme chtít chytit.

Co k tomu bude potřeba?
Hlavně být silný tým po mentální stránce a věnovat tomu mnohem víc. První a podle mě taky nejdůležitější krok, je změnit přístup k týmu jako celku, k tréninkům a taky sám k sobě. Pak se dají dělat zázraky, stačí jen trošku chtít. Jestli na to budeme mít po herní stránce ukáží výsledky.

Co by sis ty osobně přál v roce 2012?
Dům na ibize a černý lambo (smích). Moje florbalové přání je samozřejmě splnit si novoroční předsevzetí a urvat zbytek sezóny bez prohry. Krom toho taky větší účast na tréninkách a postup juniorů do extraligy. Když se to povede, bude to super! Celému týmu bych taky chtěl popřát šťastný a vítězný rok. Ať je rok 2012 lepším rokem, než byl ten minulý, a snad nebude poslední. Nezbývá než doufat, že májům na tom kamennym kalendáři pouze nezbylo místo na další roky (smich ha ha ha ha ha).

Platinový partner

Významní partneři

Hlavní partneři