Oficiální web florbalového klubu Chomutov
11.12.2016 | Eliška Vetýšková, foto: Roman Dušek (www.mazlik.net)

„Jsem vlastně takový falešný obránce,“ říká o sobě Zbyněk Hlaváček

„Jsem vlastně takový falešný obránce,“ říká o sobě Zbyněk Hlaváček
C H O M U T O V - #71 Zbyněk Hlaváček – kapitán juniorského týmu a aktivní hráč A týmu, který ještě ani nenabyl plnoletosti a už nastupuje po boku těch nejlepších chomutovských hráčů, mezi které bezesporu patří. Florbal začal hrát společně se třemi bratry. Z postu útočníka se dostal k obraně a nemůže si to vynachválit. Co dělá Zbyněk rád ve svém volnu a těší se na Vánoce? Více se dozvíte v článku!
Zbyňku, jak si se dostal k florbalu?

K florbalu jsem se dostal přes mé dva bráchy, kteří ho hráli. Vždycky se nám ten sport líbil a chtěli jsme ho hrát. Hráli jsme s bráchou hokej a florbal paralelně. Florbal nás začal bavit víc, takže jsme určitou dobu hráli i čtyři bratři v jednom týmu, což je celkem rarita. Jsem rád, že jsem našel ten správný sport!

Jak dlouho tedy florbal hraješ? Hrál si někdy za jiný tým?

Teď právě běží moje čtvrtá florbalová sezona, od které si hodně slibuji. Za jiný tým jsem nikdy nehrál, pokud nepočítám Domeček. Za jiný tým bych ani hrát nechtěl.

Jaké herní posty si během své florbalové kariéry vystřídal?

Vždycky jsem byl útočník. Jsem rychlý a mám šikovné ruce. Nejprve jsem hrál pravé křídlo. Časem jsem se dal na středního útočníka. Na zápase ve Švédsku v roce 2016 jsem se dal na jeden zápas na obránce a bylo mi to osudné. Tento post mě začal více bavit. Od té doby jsem obráncem.

Co se pro tebe změnou postu změnilo?

Nedávám tolik gólů, ale zase snažím se jim zabraňovat, což je podle mě důležitější. Jsem rád na balónku, obránci ho mají podle mě pomalu častěji než útočníci, takže mi to vyhovuje. Jako obránce mám přehled o hře, takže mě to tam baví. Někdy mám nutkání si zahrát opět křídlo, protože v krvi toho útočníka trochu mám. Jsem vlastně takový falešný obránce.

Co rád dělá „falešný obránce“ ve volném čase?

Moc volného času nemám. V týdnu dojíždím do Žatce kvůli škole. Mám zhruba čtyřikrát v týdnu tréninky a praktický každý víkend mám nějaký ten zápas, buď za juniory nebo muže A či muže B.

Co tedy děláš, když máš vážně volno?

Snažím se hlavně odpočívat a být s rodinou nebo třeba doma pomoci, když je potřeba. Rád chodím ven s kamarády nebo se učím, ale to nedělám rád ve svém volném čase (smích). Rád večer běhám, ale to jsem spíše o prázdninách, když je víc času a lepší počasí. Volného času moc nemám, ale nějak mi to úplně nevadí. Dělám to, co mám rád a co mě baví. Když chcete dělat sport, musíte tomu hold nějaký ten čas obětovat.

Co tě na florbalu baví?

To je docela těžká otázka. Baví mě na něm snad úplně všechno. Máme teď super tým. Florbal mě naplňuje.

Když se zeptám opačně, co tě na florbalu nebaví?

Porážky. Nerad prohrávám. V čemkoliv a hlavně ne ve sportu. Nesnáším prohru. Kdo by jí taky měl rád (smích).

Jsi kapitán juniorského týmu. Má tato pozice nějaké speciální úkony, které musíš plnit? Určitě musíš víc tým podporovat, motivovat ho…

Za tuto funkci jsem vděčný. Jsou s ní spojené určité speciální úkony, třeba dobrý kapitán by měl podporovat tým a snažit se ho motivovat k výhře, ale to už jsi napsala v otázce.

JIŘÍ GIPTNER
spoluhráč

„ Zbýňa je super kapitán, který dokáže tým podpořit a komunikovat s ním. Je to šikovný obránce, což ukazuje jak v juniorce, tak v A týmu. Hodně si spolu na hřišti rozumíme a dokážeme číst herní myšlenky toho druhého. Jsem rád, že jsem v jednom týmu s takovým člověkem.“

Je tady ještě něco, co by správný kapitán měl dělat?

Rozhodně se musíte snažit jít týmu příkladem, jak v chování, tak v hraní. Kapitán musí chtít vyhrávat a bojovat za tým. Pomáhat týmu, když se něco řeší.

Jak si reagoval, když jsi zjistil, že budeš kapitánem juniorů?

Když jsem se za začátku sezony dozvěděl, byl jsem za to ohromně vděčný, ale zároveň jsem cítil určitou zodpovědnost. Měl jsem z toho trochu strach, ale už jsem si na tu funkci zvyknul a je to moc fajn!

Jak hodnotíš prozatímní výkon juniorů v lize?

Po osmi odehraných zápasech máme pouze 9 bodů, což není asi úplně to, co chceme. Mrzí mě obzvlášť tři zápasy, které jsme si měli v klidu pohlídat a zvítězit. Věřím, že se zvedneme a začneme vyhrávat, protože máme velmi kvalitní tým s velkým potenciálem, který zatím bohužel zůstává nevyužit. Docela rád bych se umístil do 3. místa ligové tabulky, protože na to rozhodně máme!

Nastupuješ také za A tým. Jak se ti za něj hraje?

Za A tým se mi hraje dobře. Jsem rád, že si za ně mohu zahrát už v juniorském věku. Je to pro mě super zkušenost do budoucna.

Vstřelil si za A tým už nějakou branku?

Branku za A tým mám zatím jednu, ale to pro mě není nijak podstatné, obzvlášť na postu obránce.

Teď trošku z jiného soudku. Co bys rád v životě dokázal?

V té florbalové sféře bych si určitě rád zahrál extraligu mužů. Přál bych si, abych to společně s A týmem mužů Florbalu Chomutov dotáhl do vysněné 1. ligy! Jinak se budu snažit se neustále zlepšovat a být lepším a lepším hráčem.

Jaké máš sny mimo florbalový svět?

Udělat vysokou školu. Mít práci, která mě baví a dobře uživí. Chtěl bych žít šťastný a spokojený život s manželkou a dvěma dětmi v nějakém pěkném rodinném domku. Ale hlavně bych chtěl dělat věci, které mě baví a naplňují. Co víc si člověk může přát?

Otázka na závěr, těšíš se na Vánoce? Nakupuješ už dárky?

Na Vánoce se samozřejmě těším! Kdo ne? Jsou to přece svátky klidu a míru. V televizi pohádky, doma cukroví a bramborový salát a prázdniny. Kdo by se netěšil? (smích) Vánoce jsou mým nejoblíbenějším svátkem. Dárky už některé nakoupené mám a některé musím ještě pořídit.

Platinový partner

Významní partneři

Hlavní partneři