Oficiální web florbalového klubu Chomutov
1. LIGA ŽEN - 3. KOLO | Florbal Chomutov vs. FBC Česká Lípa | SO 16:00 | ONLINE
06.09.2021 | Redakce

„Po roce budujeme hru od nuly, ale věřím v sílu týmu,” říká Martin Bocian

„Po roce budujeme hru od nuly, ale věřím v sílu týmu,” říká Martin Bocian
C H O M U T O V - Příprava na novou sezónu je za námi a nyní přichází na řadu přetavit hodiny dřiny ve výsledky. DDQ Florbal Chomutov vyhlásil od letošního ročníku jasný cíl - bojovat o postup do Superligy. O zhodnocení předsezónní přípravy jsme poprosili trenéra A týmu Martina Bociana.

1. liga mužů 2021/2022 už oficiálně odstartovala prvním kolem, ve kterém se DDQ Florbal Chomutov měl utkat s dalším favoritem na postup Kanonýry Kladno, ale toto utkání bylo přeloženo, takže Chomutov odstartuje novou sezónu až 11. září proti Start98.

V létě odehrál Chomutov celkem tři pohárová a jedno přípravné utkání. „Přiznám se, že nemohu na sto procent říct, že jsem s přípravou spokojen. Za poslední měsíce proběhlo v našem klubu spousta vnitřních změn, které se samozřejmě dotkly také A týmu. Stále jsme ve fázi, kdy čekáme, kteří hráči a jak moc dokážou změnit své individuální nastavení a přizpůsobit se novým podmínkám a novým nárokům. Pro někoho je to snazší, pro někoho těžší,” říká Martin Bocian a dodává. „Změn bylo hodně, ale všechny k lepšímu, o tom jsem pevně přesvědčen. Jsme na dobré cestě, ale výsledky nebudou hned. Potřebujeme opět ustálit herní i tréninkové návyky a s tím související také individuální i týmové výkony.”

První utkání v nové sezóně odehrál A tým v rámci Poháru Českého florbalu proti Tatranu Střešovice po desetiměsíční pauze způsobenou pandemickou situací u nás, kdy restrikce prakticky zmrazily sport. „Návrat byl velmi náročný a stále je. Po deseti měsících ve vakuu bez možnosti konfrontace jsme šli hned v prvním ostrém zápase na Tatran, který nám vystavil tvrdý direkt. Kdybych mohl vrátit čas a udělat něco jinak, naplánoval bych nejprve zápasy proti lehčím soupeřům, kde bychom mohli nabrat trochu herní jistoty a sebevědomí. Návrat do té skutečné zápasové a týmové pohody bude ještě trvat, ale jsme na dobré cestě.”

Vstup do sezóny proti Tatranu se ukázal jako příliš velké sousto a skončil v neprospěch Chomutova. Tatran narozdíl od Chomutova měl možnost ligu dohrát a normálně trénovat. Zatím co první liga byla zrušená. Martin Bocian po tomto utkání zmiňoval, že musí trpělivě vystavit hru znovu od základu. Jak vidí situaci po skončení přípravy?

„To tvrzení stále platí. Jak jsem už řekl, deset měsíců jsme neměli možnost konfrontace s nikým, byli jsme izolováni sami v tréninku, a to ještě ve složitých podmínkách. Celou tu dobu jsem si říkal, že nesmíme zapomenout pracovat a věděl jsem, že návrat do normálu bude náročný a nepůjde ze dne na den. Ale realita trochu zaskočila i mě. Co bylo dříve, už není. Rozjetý vlak, který jsme dříve opustili, je dávno pryč. Teď rozjíždíme nový od nuly a bude chvíli trvat, než se rozjede na plný výkon.”

Přesto hlavní trenér našel v uplynulých týdnech i nějaká pozitiva. Mezi ně řadil i pohárové utkání proti Kladnu. „Jsem velmi rád, že jsme zvládli domácí utkání s Kladnem. Po debaklu s Tatranem jsme byli pod relativně velkým tlakem. Všichni čekali, jak na tom budeme v porovnání s týmem, který patří do špičky první ligy. A my jsme prohráli první třetinu 1:4. To nebyla vůbec lehká situace, stačilo málo a mohlo to dopadnout všelijak. Ale kluci to zvládli, s tlakem se vyrovnali a výkon ve druhé třetině hodnotím velmi kladně. V takových výkonech se potřebujeme ustálit. Musíme si znovu od základu postupně vybudovat herní sebevědomí,” vrací se pokorně k druhému utkání Poháru Českého florbalu, v němž viděl pozitivum v podobě skvělé druhé třetiny.

K létu kromě přípravy patří také neodmyslitelně přestupové období, ve kterém byl Chomutov aktivní a posílil, jak obranné řady, tak útočné. „S doplněním kádru jsem spokojený půl na půl. V úvodu přípravy jsme dali příležitost všem hráčům, aby ukázali, jak na sobě pracovali, jaká je jejich aktuální výkonnost a zda tým, který jsme poskládali, je konkurenceschopný. Nebyl, proto jsme přistoupili k dalšímu posílení. Stále ale vnímám určité rozdíly v přístupu jednotlivých hráčů. Ne snad na samotném tréninku, ale v mezidobí mezi nimi, v jejich volném čase. Věřím, že pokud to společně vyladíme, bude mít náš tým velkou herní kvalitu a také vnitřní morální sílu, což je věc, o kterou jsem se vždy snažil především a díky které jsme v minulosti dosahovali úspěchů,” vysvětluje posílení a rozpoložení vrcholového týmu chomutovské organizace. Aby toho nebylo málo musel Martin Bocian řešit brankářský post, protože bylo dopředu známo, že část sezóny se bude muset obejít bez brankářské stálice Honzy Vlčka, kterého čekala operace a následná dlouhodobá rekonvalescence.

„Honza Vlček je brankář, který v našem klubu chytá skoro patnáct let. Za tu dobu si tu vytvořil pozici, jako nikdo jiný. Byl u všech úspěchů, vychytal postupy, vychytal udržení, tým mu věří a cítí se s ním za zády bezpečně. Najít brankáře do takové pozice není nikdy lehké. Věřím, že Martin Frühbauer je už natolik zkušený, že nám v této situaci pomůže a my zase pomůžeme jemu se zápasovým vytížením. Jak dlouho bude Honza mimo v tuto chvíli nikdo neví, bude to záležet na rekonvalescenci, která si nějaký čas určitě vyžádá.” Martin Frühbauer je kmenovým hráčem Tatranu Střešovice, který se pár dní po oznámení hostování Martina v našem klubu dohodl na bližší spolupráci s Florbal Znojmo. Nabízí se tedy otázka, jestli právě jednání o blízké spolupráci mezi těmito kluby nekomplikovalo hostování Martina v Chomutově. „Vůbec ne. S Kubou Menhartem (generální manažer Tatranu pozn. red.) jsme si zavolali před několika týdny a řešili jsme, zda a jak bychom si mohli vzájemně pomoci v naší situaci. Jsem rád za domluvu a věřím, že bude prospěšná pro všechny tři strany.”

Hlavní pozornost se však v přestupovém období upírala k dlouho očekávanému připojení Tylera Brushe k týmu a potvrzení jeho transferu. Kapitán kanadského národního týmu dorazil do České republiky koncem srpna a nestihl tak Pohár Českého florbalu ani následnou generálku na ligový ročník. „Tylerova adaptace probíhá, myslím, zcela podle plánu. Nějakou dobu trvalo, než se vyrovnal s časovým posunem. Hned druhý den po příletu s námi dal herní trénink. Je tu zhruba týden a věřím, že se zde den ode dne cítí lépe. Těšíme se na jeho morální i herní přínos týmu. Je to zkušený hráč, který nám může v mnoha situacích pomoci a já věřím, že dokážeme pomoci i my jemu v kvalitní přípravě na světový šampionát,” zakončil rozhovor připomínkou, že jedna z motivací přesunu Tylera do Chomutova byla příprava na světový šampionát.

Platinový partner

Významní partneři

Hlavní partneři