Oficiální web florbalového klubu Chomutov
12.11.2019 | Redakce, foto: Roman Dušek

„Naší hrou chceme bavit sebe i diváky,“ říká trenér A týmu Martin Bocian

„Naší hrou chceme bavit sebe i diváky,“ říká trenér A týmu Martin Bocian
C H O M U T O V - I díky zatím poslední rekordní výhře 19:3 nad Rožnovem mají chomutovští florbalisté po jedenácti zápasech na svém kontě devět vítězství, více než stovku vstřelených branek a patří jim druhé místo v průběžné tabulce. O úspěšném vstupu do letošního ročníku první ligy jsme si povídali s hlavním trenérem A týmu Martinem Bocianem.
Martine, těsně před polovinou základní části jste na druhém místě. Čekal jsi toto umístění?
Popravdě jsem o tom nepřemýšlel. Věděl jsem, že loňské třetí místo způsobí, že očekávání od našeho týmu budou vyšší a tlak na výsledky větší. Určitě nechceme zůstat těmto předpokladům nic dlužni, ovšem snažil jsem se myšlení své i hráčů nastavit na jiné priority.

Na jaké?
Nesmíme zůstat v pomyslné škatuli a přemýšlet jen o výsledcích a umístění. Jsem přesvědčený, že hlavním tématem nejsou výsledky, ale výkony. Pokud budou naše výkony dobré a budeme tvrdě pracovat, budou dříve nebo později dobré i naše výsledky. Nejdůležitější otázkou před začátkem přípravy pro mě tedy bylo, jak dosáhnout co nejlepších výkonů.

A jaká byla odpověď?
Zábava! Nejlepších výkonů dosahujete tehdy, pokud vás něco skutečně baví. Společně s kolegy v realizačním týmu se tedy snažíme přistupovat k vedení týmu tak, aby hráče tréninky a zápasy bavili a aby se na ně těšili.

Vyhráli jste devět z jedenácti zápasů, porazili jste i silné celky Kladna nebo Karlových Varů. Takže se to evidentně daří?
Snad ano. Věříme, že cesta, kterou jsme zvolili je správná, ale nesmíme z ní uhnout. Nesmíme přeceňovat aktuální umístění a ani díky němu podlehnout dojmu, že už se blížíme do cíle. Ještě nás čeká hodně práce.

Jako první tým jste letos překonali hranici sta vstřelených gólů. Je útočná hra jedním z vašich typických znaků?
Myslím, že je to takové naše DNA. Pracujeme na ni mnoho let, již od mládežnických kategorií a současný A tým je složen z velké části právě z hráčů, kteří tu mládeží prošli. Během let se vyfiltroval tým, který má podobné herní myšlení, většina hráčů už má principy útočné hry takzvaně pod kůží. Neznám hráče ani diváky, kteří by si libovali v opatrné hře a držení míčku za vlastní brankou. Taková hra nemůže bavit nikoho. Tak útočíme, hrajeme hru, která nás baví a věříme, že díky tomu bude bavit i fanoušky.

Zmínil jsi, že většina hráčů prošla v Chomutově mládeží. Je podle tebe také tohle jeden z důvodů dobrých výsledků?
Jednoznačně! Vždy jsme se snažili sázet na hráče, kteří tu prošli mládeží. Tento tým se tvořil mnoho let, v průběhu let se přirozeně vyvíjel, snažili jsme se ho vhodně a citlivě doplňovat, ať už o talentované juniory nebo o hráče z okolí. Dlouhodobá práce se vyplácí a z tohoto pohledu výsledky, kterých momentálně dosahujeme, rozhodně nejsou náhodné.

Na domácí půdě jste zatím stoprocentní. Jste tedy doma silnější, než venku?
Neřekl bych silnější, ale domácí prostředí nám vyhovuje, navíc máme výbornou návštěvnost. Jedním z našich hlavních cílů bylo, aby náš florbal bavil nás i diváky. Nemůžeme fanouškům slíbit, že budeme stále vyhrávat. Co ale slíbit můžeme je, že nic nevypustíme a že se budeme vždycky rvát o vítězství ze všech sil. A o to se také snažíme a jsme moc rádi, že si na naše zápasy nachází cestu stále více fanoušků.

Ovšem první třetiny vám zatím příliš nevycházejí, většinou v nich prohráváte. Čím to je?
Kdybychom to věděli, tak bychom to změnili (úsměv). Nevím. Tým je dobře připraven, nemohu hráčům vytknout, že by něco podcenili nebo vypustili. To ani v nejmenším. Díky Martinu Hýskovi jsou i dobře naladěni a motivováni. Přiznávám, že si tím lámeme hlavu. Zkoušíme upravit rozcvičku před zápasem. Uvidíme, zda to pomůže.

Již po loňské úspěšné sezóně a třetím místě po základní části se stále častěji začalo skloňovat téma “Chomutov a Superliga”. Jak je to tedy s vašimi ambicemi na postup do nejvyšší soutěže?
Ano, chceme Chomutov v Superlize, je to náš cíl. Zároveň ale dodávám, až přijde ten správný čas. Nejprve musíme nejen v A týmu, ale v celém klubu nastavit po sportovní, organizační, finanční i marketingové stránce vše tak, abychom fungovali jako superligový klub. Poté budeme moci pomýšlet na postup. A na tom každým dnem usilovně pracujeme.

Přesto, nenapadlo vás v souvislosti s aktuálními výsledky tento cíl přehodnotit a pokusit se o postup už letos?
Netvrdím, že se o postup letos nepokusíme, pokud ta příležitost bude. Ale musíme zůstat nohama na zemi. Nechceme být v nejvyšší soutěži za otloukánka. Proto si nedáváme termíny. Postup přijde, až budeme skutečně připraveni.

Jste téměř v polovině třetí prvoligové sezóny. Jaké by bylo ohlédnutí za těmi dvěma a půl lety strávenými ve druhé nejvyšší soutěži?
Ten první rok pro nás byla zkouška ohněm, prověřil nás po všech stránkách. Přes solidní výkony jsme nakonec spadli do play down, které bylo velmi těžké, fyzicky i psychicky náročné. Sezóna byla dlouhá a vyčerpávající, nakonec jsme účast obhajovali až v baráži a po udržení nám všem spadl velký kámen ze srdce. Splnili jsme další postupný cíl. Bohatší o tuto zkušenost jsme loni hráli uvolněněji a řekl bych, že jsme překvapili celou řadu soupeřů. Tým zase o trochu více dozrál a dokázal si, že na první ligu má. V tomto trendu pokračujeme i letos, i když je soutěž oproti loňsku vyrovnanější.

Ty sám jsi na lavičce A týmu už jedenáct let. V roce 2008, když jsi začínal, byl Chomutov v krajském přeboru. Jak osobně prožíváš to, že o jedenáct let později jste o pět soutěží výše a bojujete na špičce 1. ligy?
Těžko se to popisuje. Jedenáct let je dlouhá doba, během které jsem toho s florbalem prožil mnoho. Tenkrát si asi nikdo z nás nepředstavoval, že bychom jednoho dne mohli být tam, kde jsme dnes. Bylo to jedenáct let každodenní práce a postupných cílů. I díky tomu, že pamatuji celý vývoj chomutovského florbalu si dnešních dní nesmírně vážím a užívám si je. Je to závazek a zároveň velká motivace, dokázat udělat ještě ten poslední krůček do nejvyšší soutěže.

Významní partneři

Hlavní partneři